Totul Online 101%
Unfortunately you can not do anything here without registering.
Please register or login.
Thank you!

Reinventarea conceptului de munca in secolul XXI

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum vi se pare acest subiect?

50% 50% 
[ 3 ]
17% 17% 
[ 1 ]
33% 33% 
[ 2 ]

Total voturi : 6

Re: Reinventarea conceptului de munca in secolul XXI

Mesaj Scris de M_M la data de Sam Mar 17, 2007 7:08 pm

Au fost cel putin 5 persoane care te-au rugat sa fii mai explicita.Daca faptul ca eu am fost mai insistenta si am vrut ca toata lumea sa inteleaga despre ce este vorba, ti s-a parut a fi improscare cu noroi.......atunci........pun la indoiala tot ce ai scris mai sus!Ai vorbit despre o relatie de colaborare.Dupa cat timp afla acesti colaboratori cum se numeste firma si in ce consta acea retea de consumatori?Despre ce fel de consumatori este vorba?
Personal nu vreau sa aflu.Dar fa un serviciu celor care ti-au citit randurile!Din respect ptr cei care administreaza acest SITE ,in momentul in care sustii ceva ,vino si cu argumente .Concrete.
Atat am avut de spus.O seara buna!
M_M
VIP
VIP

masculin
Numarul mesajelor : 14
Varsta : 32
Provincia : Constanta
Data de inscriere : 05/03/2007

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Dum Mar 18, 2007 2:42 am

O sa repet de cate ori vrei tu, dar incearca sa pui si alte intrebari daca tot am ramas sa dialogam in 2. Crezi ca-i important numele firmei sau ceea ce ofera? Cel mai important este intelegerea sistemului de plata si dorinta ta de mai bine.
Marketingul de retea este o activitate care poate fi efectuata, la inceput, in timpul liber si in care, practic, esti patronul propriei tale afaceri. Colaboratorii devin parteneri de afacere ai companiei si realizeaza activitatea de distribuire catre cunoscuti a bunurilor si serviciilor sale, in locul traditionalelor magazine.
Castigul este din:

• vanzare directa (30% adaos comercial)
  • construire retele de consumatori, care sunt si ei parteneri de afacere, cumpara si ei produse la pret de firma, construiesc si ei propria retea de consumatori de pe urma carora compania ofera comisioane dupa un plan de compensatii in functie de activitate (intre 3% si 25%)
Exista 4 modalitati de castig:

1. Angajati (cauta siguranta unei slujbe, indiferent ca sunt simpli salariati sau directori -> lucreaza pentru bani si sunt platiti de patron);
  2. Liber-profesionisti (medici, ingineri, avocati, artisti, arhitecti, instalatori, contabili, mici intreprinzatori –> fac singuri muna si isi obtin singuri veniturile in schimbul timpului prestat);
  3. Patroni sau oameni de afacere –> ei detin un sistem care le aduce venituri fara a fi necesara in mod deosebit prezenta lor, delegand alte persoane pentru a efectua munca;
  4. Investitori si marketing in retea –> la acest nivel banii lucreaza pentru ei.
Din care categorie faci parte?
Marketingul de retea reprezinta singura oportunitate viabila si realista pentru a obtine libertatea financiara. Este un sistem ce inglobeaza patru astfel de oportunitati: beneficiezi de produse superioare calitativ celor de pe piata (sanatate), obtii resurse financiare prin vanzare directa si mai ales prin construirea unui lant de retele de pe urma carora compania ofera comisioane substantiale functie de activitate (prosperitate), obtii motivatie si pregatire (educatie) si beneficiezi de o viata sociala atractiva, schimb de experienta, participarea la conferinte, excursii, alte premii (relationarea umana). In plus, marketingul de retea se bazeaza pe un alt concept deosebit de puternic: puterea retelei”. Nu lucrezi singur, ci impreuna cu o echipa (retea) formata din oameni cu interese comune, asa incat venitul tau este mult mai mare si nu este limitat de starea ta de sanatate sau de timp. Banii vin luna de luna.

Intr-o activitate de marketing de retea nu ai de ce sa-ti faci griji referitoare la marfa, depozitare sau distributie, taxe si impozite – totul constituie un sistem deja pus la punct de 45 ani. Aici lucrezi impreuna cu persoana care ti-a oferit aceasta oportunitate, care te sprijina, te ajuta sa te dezvolti. Exista doi factori care, o data respectati, asigura succesul activitatii: sa lucrezi pentru tine si sa-i ajuti pe cei din reteaua ta.
Multi analisti financiari din lume prevad ca in urmatorii 10-15 ani va avea loc o criza financiara de proportii, mai intai in SUA, datorita problemei "pensie" care a fost amanata de ultimele doua generatii pentru generatia noastra si la un moment dat va exploda. In acel moment va avea de suferit din punct de vedere financiar intreaga lume.
Intrebarea nu este daca va fi sau nu va fi aceasta criza. Intrebarea potrivita este: suntem pregatiti in cazul in care ea va avea loc? Facem ceva in acest sens? Marketingul de retea poate fi un prim pas.

dada
SK VIP
SK VIP

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 30
Provincia : Bucuresti
Data de inscriere : 07/03/2007

Sus In jos

Mesaj Scris de M_M la data de Dum Mar 18, 2007 12:02 pm

Dada ,mi-ai spus la un moment dat ca"mult rau trebuie sa-mi fi facut mie roamnii " !
Si ti-am raspuns ca personal nu mi-au facut rau ,dar indirect ,da ,mi-au facut.
Sunt persoana care se oftica cand vede atata prostie in jur!
Nu am ramas sa dialoghez cu tine pentru ca sunt vre'o adormita care cade in plasa vre'unui presupus destept.
Imi place sa las impresia ca sunt proasta ca sa vad pana unde duce nesimtirea celor din jur.Celor care se cred atat de destepti si cred ca pot profita de pe urma persoanelor mai credule.Iar daca cei de mai sus au oferit credibilitate celor scrise de tine pe site,nu au facut-o ptr ca erau fraieri.....ci pentru faptul ca ei au ceva ce multora le lipseste OMENIA.
Eu sunt convinsa ca si cei care se dau zmei si lei paralei ,o fac doar de suprafata ,ptr ca in interiorul lor exista acel sentiment uman ,aceea constiinta care ne cearta de cate ori facem ceva aiurea.Dar dupa cum ti-am spus ,de dragul unei imagini ,de dragul banilor sau mai stiu eu din ce motive ,calca in picioare aceste sentimente cu care Dumnezeu ne-a inzestrat si care ne fac sa ne deosebim de animale.
Pe aceasta tema pe care tu ai propus-o nu am ce dialoga.
Pentru simplul fapt ca tu habar nu ai despre ce vorbesti.
Ti-am pus atatea intrebari ,doar sa vad cat de mult stii tu despre aceasta tema.Nu stii nimic.Nu ai facut altceva decat sa dai"copy" la ceva ce s-a discutat pe alte SITE-uri.
Tu ai citit acolo ,ti s-au parut niste termeni interesanti ,dar total straini pentru tine!Deci.......aviz amatorilor un search pe orice motor de cautare ,unde tastati tema propusa de Dada si veti citi aceleasi lucruri.
Deci scumpa mea Dada ,care nici macar nu esti fata si care nici 19 ani nu ai........cand propui ceva,fa'o in asa fel incat sa pricepi si tu ce scrii acolo , sa ai argumente si raspunsuri.!
Te-am citit de la prima propunere ,am avut rabdare ,am crezut ca vii cu cva in plus........dar tu ii dadeai intr'una cu "copy".........Ai vazut de ce am spus ca este tara plina de "DOREL"??????Nu stiu daca pricepi prea mult din ce scriu eu aici.As fi preferat orice fel de tema dar sa vina de la tine ,sa fie cuvintele tale ,indiferent cat de prost ar fi fost conceputa,dar era munca ta,era ideea ta.
Ei bine ,asta apreceiez eu la oameni!
Sa nu fie cu suparare ,dar hai sa lasam ipocrizia,minciuna si alte lucruri urate care ne trag in jos.
M_M
VIP
VIP

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Dum Mar 18, 2007 12:58 pm

Fetitzo, mergi la medic! Cat de singura esti cu gandurile tale negre pe care vrei sa le implementezi si altora. Pacat de tineretea ta, dar aici mi-ai lasat o urma da neincredere pt. sinceritatea de care ma cam indoiesc.
Incearca pe viitor sa nu improsti cu noroi ceea ce habar n-ai. Studiul e mama intelepciunii.
Mi-a facut placere dialogul cu tine, faci parte categoric, fara dubii, din cei 97% incorigibilii vietii. Ai grije de acest mod de a privi lucrurile. A venit primavara, priveste copacii, ai o sansa sa-ti schimbi gandirea.
Oare de ce am ramas singure?
Multumesc, mi-ai facut un mare bine, a fost o discutie cu rezultatele asteptate de mine: 2 colaboratori de nadejde, pozitivi, studiosi.
Viata-i frumoasa, incearca s-o traiesti! Da viata anilor, nu ani vietii!!!!!
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Dum Mar 18, 2007 1:00 pm

dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lenush la data de Dum Mar 18, 2007 2:57 pm

fetelor...luati-o mai usor!...fiecare om are dreptul la o opinie;amandoua aveti felul vostru unic de a gandi...si aici ii dau dreptate lui M_M...dada tine unele lucruri pentru tine...daca tu crezi ca ceea ce ne zici e profitabil sau ne va duce spre ceva mai bun...e doar parerea ta...fiecare dintre noi avem un tel in viata si ni-l urmam asa cum vrem si asa cum credem ca ne e mai bine.

Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 34
Provincia : Galati-Romania
Joburi/Distractii : asistent medical
Data de inscriere : 02/03/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.rpl.forumup.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Dum Mar 18, 2007 3:27 pm

Parerea mea este subiectul, este experienta vietii mele si explic cum. Practic cu succes si fac public un castig f. bun si la indemana oricui. In rest fiecare are dreptul la replica, dar documentat si la alegerea vietii personale.
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de M_M la data de Lun Mar 19, 2007 8:58 am

Draga Dada ,cat de usor este sa jignesti un om .
Cat de bine ma cunosti tu ca sa iti dai cu parerea ca trebuie sa merg la un medic ?De unde stii ca am ganduri negre?De unde stii ca sunt tanara ? De unde stii tu care este modul meu de a gandi? De unde stii tu care este modul meu de viata ?Cine iti da tie dreptul sa pui eticheta unui om?
Personal pe tine te-am jignit cu ceva ?Am avut o parere ,opinie,cum vrei tu sa ii spui........era dreptul meu sa am o opinie ,asupra postului tau.
Dar asupra unei persoane nu am nici un drept sa fac comentarii .Fiecare este asa cum l-a lasat Dumnezeu .Poate fiecare dintre noi si-ar fi dorit sa fie altfel.Dar suntem noi ,cu calitatile si defectele noastre.Deci ,un sfat de la o "fetita",care cu siguranta a trecut prin mai multe incercari ale vietii:nu te grabi sa judeci un om ,incerca doar sa-l intelegi daca poti ! Daca nu reusesti ,lasa-l sa plece in drumul lui si nu te grabi sa-i pui eticheta.
M_M
VIP
VIP

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Lun Mar 19, 2007 12:17 pm

Multe persoane, in toata lumea, nemultumite de propriile venituri, stresate de propriul sef, de orele petrecute in trafic pentru a ajunge la locul de munca, saturate sa tot spuna "NU" la multe cerinte, necesitati si care au inca vise neimplinite, vor o viata mai buna! A avea o a doua sursa de venituri, independenta de cea actuala, este pana la urma indispensabila pentru a face fata propriilor nevoi si exigente. Piata muncii de acasa este oportunitatea pentru acest secol si firma care ne propune aceasta oportunitate, este lider mondial in domeniu.
Imagineaza-te intr-o camera unde te intalnesti cu "tine", cel de peste 10 ani. Care va fi stilul tau de viata, ce haine vei purta, cum vei sta cu sanatatea, ce masina vei conduce, oferi copiilor ceea ce merita ....
E necesara o schimbare?

dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mier Mai 09, 2007 12:54 am

Question Cine a citit Robert Kiyosaki stie ! In cartea “Rich Dad, Poor Dad”, Kiyosaki dezvolta ideea “cursei sobolanului” in care se afla majoritatea oamenilor. De mici sunt crescuti cu ideea ca trebuie sa creasca, sa faca o facultate, sa gaseasca un job bun, si sa primeasca un salariu de pe urma caruia sa isi plateasca datoriile.

In realitate putini oameni primesc o educatie financiara reala si tocmai de aceea nu cunosc termenul: independenta financiara. Viata lor depinde doar de salariul lunar. Vine salariul, iti platesti datorii, facturi, telefon, internet, cablul Tv, faci aprovizionarea si cu ce ramai? De cele mai multe ori ramai cu nimic.

Unii cred in solutia : muncesti mai mult sau « platesti » mai multe diplome ca sa primesti un post mai bun cu un salariu mai mare. Insa un salariu mai mare nu face altceva decat sa te bage mai mult in datorii. Esti legat in cursa sobolanului pentru ca esti stimulat sa cheltuiesti mai mult. Dar crezi ca un salariu mai mare te face mai bogat, cand de fapt asta e o siguranta foarte subreda.

Kiyosaki aduce in discutie in cartea lui ideea “veniturilor pasive”. Esti independent financiar atunci cand poti sa-ti parasesti jobul intr-o vacanta de vis de cca. 1-12 luni fara sa-ti micsorezi standardul de viata. Cu alte cuvinte, esti independent financiar cand realizezi venituri care-ti vin constant fara ca tu sa muncesti pentru ele (drept de autor, chiriii, programe de afiliere si network marketing study ).
monkey
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lenush la data de Mar Mai 15, 2007 6:02 pm

Intr-adevar sa stii. dada, k viata unora depinde numai de salariul lunar!...eu una de abia il astept...si cand vine imi e groaza cand ma gandesc ca raman fara el in cateva zile...sunt atatea de platit si nu iti ajunge nici macar pentru nevoile tale personale...ma refer la o imagine personala...un par vopsit...unghii facute..niste hainute...cosmetice...k doar lucram cu publicul si trebuie sa avem o anumita prestanta...nu una exagerata dar macar cat de cat shik!...si mai sunt si datoriile:(...si inca iti mai vine sa faci k ai nevoie...si nu iti ajung banii...si iar renunti la tine si iti dedici salariul datoriilor si aprovizionarii.Si intre timp mai apar si alte planuri...si renunti...k n-ai bani! E trista treaba...unii care au atatea se plang k nu le ajunge si mai vor, mai au si pretentii, si altii care se descurca de azi pe maine se multumesc pana la urma cu ce au si spera spre ceva mai bun...si din cate am vazut raman doar cu speranta!...mie una imi e foarte greu sincer...nu lucrez de mult timp, dar e super greu...chiar foarte greu! Asta e!

Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 34
Provincia : Galati-Romania
Joburi/Distractii : asistent medical
Data de inscriere : 02/03/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.rpl.forumup.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mar Mai 15, 2007 6:27 pm

Sincer.....nu te inteleg!
Dar nu esti singura cu acest mod de gandire.
Si eu ma plangeam acum cativa ani. Crezi ca rezolvi ceva? Mai ales in ziua de azi cand exista atatea oportunitati. Ai sansa de suplimentare a venitului in mod legal, cinstit si chiar mai mult. Aceasta oportunitate pe care ti-o recomand din suflet iti ofera sansa rezolvarii intereselor proprii, respectiv cosmetice (si nu oricare, cosmetice de clasa, pe primele 3 locuri in lume), la pret de producator, iar daca recomanzi prietenelor le ai gratis dupa care incep castigurile substantiale. Trebuie doar sa vrei sa te implici. Vezi alta sansa de a-ti implini dorintele? Amanunte la escuuk@yahoo.co.uk
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mar Mai 15, 2007 6:48 pm