Totul Online 101%
Unfortunately you can not do anything here without registering.
Please register or login.
Thank you!

Gimnastica mentala

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dati o nota!

*nota 10

*nota 8

*nota 6

*nota 4

NU DAU :)

Vezi rezultatele

Gimnastica mentala

Mesaj Scris de dada la data de Sam Mar 17, 2007 12:22 am

Gimnastica mentala este o practica in tarile dezvoltate ale lumii; exista clinici mari de gimnastica mentala, unde oamenii invata sa gandeasca pozitiv, sa-si antreneze neuronii si sinapsele pentru a vedea viata "macar, putin mai roz"...
Si noi am putea sa ne aplecam atentia asupra gimnasticii mentale si sa facem din ea un "sport national", pentru ca, gandirea noastra actuala se afla intr-o stare de suferinta mai mult decat evidenta. Tristetea oamenilor de pe strada, din autobuz, enervarea evidenta a soferilor din trafic, evenimentele tragice in care sunt implicati multi oameni, stirile TV, ziarele, precum si activitatea politica sau a mediului de afaceri (nu toate!!), dezvaluie faptul ca mintea noastra este antrenata prea mult in negativitate. Ploaie de dosare penale, de acuzatii, de vinovatii, agresivitate, violenta, confuzie la nivelul valorilor, nemultumire, iritare, ura, durere; iata doar cateva dintre aspectele mintii vizibile in viata de zi cu zi. Acestea aduc pe tapet un soi de gimnastica mentala, dar una... care ne tine legati de suferinta si care compune mentalitatea colectiva negativa.
Gimnastica mentala - in sensul ei pozitiv - ne ajuta sa invatam "cum sa gandim", cum sa percepem lumea si viata, din ce unghi sa privim ceea ce ni se intampla, in asa fel incat sa putem vedea ca orice pahar gol are o parte plina, din ce unghi sa privim pentru a vedea ca orice intamplare are un sens care contine o lectie de viata. Mintea incetosata si obisnuita sa reactioneze din reflex (asa cum am invatat cu stradanie) la propriile sale emotii, devine irationala si incapabila sa distinga binele. Ba mai mult, ea face din ce este bun un soi de rau absolut si transforma in catastrofa tot ce-i sfant. Mintea irationala devine panicata in fata pacii, a linistii si a lipsei de probleme, se umple de stres in fata iubirii, a iertarii si a bucuriei. Gimnastica mentala ne educa mintea si ne ajuta sa vedem ca orice lucru, orice situatie, orice problema poate fi vazuta din unghiuri diferite. Avem libertatea de a alege cum sa percepem, iar alegerea aceasta ne poate relaxa mental si emotional, ajutandu-ne sa gasim solutii rezonabile pentru cele mai dificile situatii. Puterea emotiilor negative ne-ar afecta mai putin, pentru ca - in spatele adevaratei ratiuni - irationalitatea se disipeaza.
Gimnastica mentala si dorinta noastra de a gandi cu adevarat ne dezvaluie un peisaj fantastic, pe care-l cream azi prin prin tendinta de a spune ce ne trece prin minte sub presiunea emotiilor negative. Ne vom descoperi impulsivitatea, vom deveni constienti ca nu suntem adeseori capabili sa vedem ce este real, vom reactiona pozitiv la emotiile proprii care ne prezinta o realitate distorsionata.
Vom descoperi ca avem puterea sa apreciem mai mult, sa observam greseala omeneasca si sa invatam mintea sa accepte greselile altora, dar si pe cele personale, pentru ca sa nu lasam irationalitatea sa ne distruga.
Ce parere aveti? Merita sa incercam o schimbare mentala? Trebuie!
dada
SK VIP
SK VIP

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 30
Provincia : Bucuresti
Data de inscriere : 07/03/2007

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Gimnastica mentala

Mesaj Scris de lenush la data de Sam Mar 17, 2007 10:52 pm

o idee buna...numai ca nu toata lumea poate sa faca acest lucru...depinde de starea fiecaruia...trebuie mai intai sa ii pese de oamenii din jurul lui...si de persoana lui! nu stiu daca in romania exista oameni care s-ar duce de exemplu la o clinica de genul asta...in primul rand numai daca i-ai sugera sa urmeze "un tratament" ar spune imediat ca el nu sufera de depresii! la noi e o rusine din cate am observat...sa recunosti ca esti depresiv!....dar sunt tare curioasa cum ar functiona terapia asta!

Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 34
Provincia : Galati-Romania
Joburi/Distractii : asistent medical
Data de inscriere : 02/03/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.rpl.forumup.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Dum Mar 18, 2007 3:16 am

Ai dreptate. Eu as inlocui "a putea" cu "a vrea". Oricine poate. In ziua de azi, parerea mea, poti face singur gimnastica, excluzand oamenii bolnavi. Exista carti pe piata care ne invata.
Am deschis acest subiect in urma vizionarii unui film documentar "Secretul - Legea atractiei". Am traducerea filmului pe care o citesc cand am probleme emotionale puternice si reusesc sa le inving, lucru ce se intampla cu greu. Credeam ca am gandire pozitiva si documentarul mi-a demonstrat contrariul.
Cu totii ne calauzim dupa aceleasi legi: legile naturale ale universului. Nu conteaza unde locuim. Secretul este legea atractiei. Tot ceea ce se intampla in viata noastra, se intampla pt. ca este atras de noi, totul vine catre noi in virtutea imaginilor din mintea noastra. Procesele din mintea noastra atrag ceea ce ni se intampla.
De atunci ma consider un magnet. Mi-am clarificat scopurile si am permanent in minte ceea ce vreau sa fac.
Este o vorba: Devii ceea ce gandesti, atragi lucrurile pe care le gandesti.
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lenush la data de Dum Mar 18, 2007 1:23 pm

hmm...ai drepatate, dar nu toata lumea e dispusa sa faca o astfel de "gimnastica".Intr-adevar putem sa o facem singuri...numai sa vrem!am incercat si eu de cateva ori sa fiu sincera metoda asta...eram asa suparata si aveam niste ganduri!!!...si mi-am zis singura ca nu merita sa stau trista sau sa ma amagesc...viata e frumoasa si merita traita si intr-o zi va veni si momentul cand totul va fi mai bine...si ca o sa lupt sa ramana asa!...poate e mai usor sa te ajute cineva sa te gandesti mai bine la ceea ce vrei sau la cee ce poti face...dar mult mai usor este sa ai tu puterea sa infrunti lumea si speri spre mai bine!pentru ca totul e posibil....si trebuie doar sa vrei!

Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Dum Mar 18, 2007 3:33 pm

Ma consider o "cautatore" care doreste sa aplice ceea ce este eficient in viata si care impartaseste si altora din ceea ce afla. Va doresc tuturor puterea de a va crea propria viata minunata de succes!
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RPL la data de Dum Mar 18, 2007 6:34 pm

thx dada

RPL
Admin
Admin

masculin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 40
Provincia : Galati -Romania
Ocupatia : web design
Joburi/Distractii : Administrator soft

Vezi profilul utilizatorului http://rplonline.super-forum.net

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Lun Mar 19, 2007 12:34 pm

Sa invatam cate ceva din citate:
Analfabetii secolului XXI
nu vor fi aceia ce nu stiu sa citeasca si sa scrie, ci aceia care nu vor sa invete sa se dezvete si sa invete din nou. (Alvin Toffler)
Nebunia este definita prin faptul ca faci aceleasi lucruri, in acelasi fel si astepti rezultate diferite. (Friedrich Nietzsche)
Teama este umbra alungita a ignorantei. (Arnold H. Glasow)
Plictiseala: un mod meschin de a te desparti de tine insuti. O alienare vicleana ce ocoleste a se declara ca atare. (Gheorghe Grigurcu)
Prostia e rebutul invidios al umanitatii decazute. (Teodor Baconsky)
Simplitatea inseamna sa faci calatoria acestei vieti doar cu bagajul strict necesar. (Charles Dudley Warner)
Daca s-ar cladi Casa Fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare. (Jules Renard)
Adevarata fericire consta in a te zari frumos in oglinda propriei tale constiinte. (Nunez de Arenas)
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani. Prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie. (Kirkegaard)
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mar Mar 20, 2007 1:01 am

Sa nu faci nimic e cel mai greu lucru din lume, pentru ca nu poti niciodata sti daca ai terminat sau nu.Leslie Nielsen
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ubita80 la data de Mar Mar 27, 2007 12:13 am

de facut trebuie sa faci....fie rau sau fie bine!!!:(
ubita80
VIP
VIP

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 37
Provincia : Romania
Ocupatia : Vanzari diverse
Joburi/Distractii : eleva
Data de inscriere : 03/03/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.google.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mar Mar 27, 2007 1:04 pm

Atitudinea este totul!
Traind aceasta experienta unica si entuziasmanta, vei invata sa ramai in contact cu emotiile tale si cu puterea ta chiar in fata obstacolelor si provocarilor cele mai mari, sa transformi aceste emotii in actiuni concrete pentru atingerea obiectivelor personale.
Oricine are intentia sa-si imbunatatesca stilul de viata, sa faca un pas urias inainte in dezvoltarea personala, sa-si invinga temerile si sa-si depaseasca limitele.
Mintea rationala este un instrument minunat dar cu un domeniu de aplicare foarte limitat, si o capacitate de elaborare a datelor extrem de redusa (nu mai mult de niste bytes).
Mintea intuitiva e singura care ne poate da raspunsuri unde mintea rationala se da batuta, si care, depasind orice calculator, poate procesa MILIOANE de unitati de informatii la viteza gandului, daca stim s-o folosim si avem incredere in ea: vrem?
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lenush la data de Mar Mar 27, 2007 7:04 pm

de vrut...vrem toti! dar pur si simplu multa lume prefera sa zica "nu pot"...si se enerveaza repede daca incerci sa-l faci sa inteleaga ca poate...dar asta e,unii prefera sa gandeasca altii in locul lor!

Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mier Mar 28, 2007 1:53 am

Ai dreptate. Problema "a vrea" e f. diferit inteleasa de la persoana la persoana. Toti spun: "cine nu vrea?", dar putini vor cu adevarat din cauza fixatiilor din trecut sau a gandirii transmise de la parintilor. Azi mai mult decat oricand avem sansa de a avea unde sa ne informam. Aceasta e gimnastica mintii daca vrem sa inaintam.
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mier Apr 11, 2007 12:49 am

Hristos a inviat!
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RPL la data de Joi Apr 12, 2007 2:33 am

la fel si tie....
cam rarut peaici :o

RPL
Admin
Admin

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Joi Apr 12, 2007 2:46 am

Ce si cu cine sa dialoghez?
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de RPL la data de Joi Apr 12, 2007 10:13 pm

vad ca sunt in top subiectele tale...de ce spui ca nu s-ar discuta!!:lol:

RPL
Admin
Admin

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Vin Apr 13, 2007 5:25 pm

Daca de cca o luna n-a mai intrat nimeni!!!!!!!
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mier Mai 09, 2007 1:22 am

Arrow “Daca nu crezi ca fiecare zi e frumoasa incearca sa pierzi una”

Doamne-ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste!
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mar Oct 02, 2007 12:39 am

Hi,
Ati inchis afacerea?
Nu mai vb nimeni?
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dada la data de Mar Oct 02, 2007 12:51 am

Destainuirile unui angajat al Mc Donald's
E adevarat ca nu te obliga nimeni sa mananci si se aude asa printre oameni ca mancarea de la Mc nu face bine deloc (nu numai mancarea) dar asta este alta mancare de “filet-o-fish”. Ca lucrator al Mc ar trebui sa tii secret ceea ce vezi acolo, sa nu iti pese de ceea ce vorbesc superiorii tai, sa faci tot ce ti se spune, desi asta te defaimeaza intr-un mod sau altul si sa zambesti chiar daca ti-e rau sau ti-a murit mama.
In clipele astea trebuie sa aflati ce este de fapt aceasta “franchise” ce se numeste pompos “Mc Donald’s”.
Eu lucrez intr-un Mc, nu conteaza care, desi credeti-ma ca 99% sunt la fel (din punct de vedere al lucratorilor), ca din punct de vedere al tampeniilor pe care te lasa sa le ingurgitezi toate sunt la fel.
Din fericire (sau nu) am absolvit un liceu care m-a invatat ce inseamna industria alimentara si mancarea in spatele cifrelor sau literelor (E - uri, ciclamati, zaharuri, xantan provenind din eu mai stiu ce animale moarte pe campii).
Ca sa ajung la “miezul problemei” am sa incep prin descrierea mancarii pe care o vad in fiecare zi (asta fiindca atunci cand intru in congelator sau in frigider citesc pe eticheta ceea ce contine acel produs). Sincer carnea aceea care vi se pare gustoasa in special in Big Mac este intradevar facuta din peste 100 de animale, dar mai grav este ca e facuta din resturi tocate de animale decedate. Deci nu sacrificate sau carne de calitate superioara ci carne vita sau mai bine zis “dejectii alimentare”.
EU am avut ocazia sa vad o carne din aceea decongelata ... credeti-ma ca preferam sa vad un cadavru in descompunere decat sa mai vad odata o carne cu zgarciuri si miros de descompunere si culoare verde dupa numai 6 ore de stat la temperatura camerei. Acea bucata de carne congelata ajunge in numai 33 de secunde (timpul de “prajire a grilului”) de la -18/-23 grade C la +179 grade C.
Mustarul si Ketchup-ul sunt ok, credeti-ma pe cuvant, ceapa fresh este in regula la fel si cea rehidratata (aceasta fiind rehidratata cu ajutorul apei filtrate si totul in deplina curatenie [in restaurantul in care lucrez eu])
Un alt factor daunator este salata (si cea pe care o cumparam dar si cea din sandwich-uri), fiindca ea nu vine intotdeauna vidata sau din cauza proastei manevrari nu este tot timpul sub vid, in plus cea vidata are intotdeauna un gust specific “de cauciuc”.
Cartofii prajiti vin din Austria (pt restaurantele din Romania), nu au nimic special cand nu sunt prajti, sunt cartofi de calitate superioara insa si acestia sunt “maltratati” printr-un proces de prajire de numai 3 min si 50 de secunde in care ajung de la -23 grade C la +175 / +182 grade celsius intr-un ulei care contine 10% grasime animala, ulei vegetal, compusi chimici pt grabirea prajiri (nu dau numele si celelalte ingrediente fiindca nu vreau sa fiu facut raspunzator pt incercarile esuate ale unora de a manca cartofi “a la’ MC ” ….
Carnea de pui (Mc Chicken/Patty Chicken/Mc Nuggets/SCW [Spicy Chicken Wings]) este de fapt “un fel de carne ” fiindca este de fapt o carne presata la temperaturi inalte din toata gaina inclusiv gheare, cap s.a.m.d, in care se adauga enzime, saruri, E -uri (din nou va rog sa ma intelegeti ca nu pot da numele acestora fiindca nu vreau sa fiu facut raspunzator pentru divulgarea unor compusi ce pot fi cumparati de pe piata si folositi in retete proprii care ar cauza disfunctii sau chiar moartea).
Pofta buna!Idea
dada
SK VIP
SK VIP

feminin

Sus In jos